Outdoor recenzia: Sherpa X ponožky, model Razor
Outdoor recenzia
Sherpa X ponožky model Razor
Tieto ponožky som prvý raz zbadal na horskej chate pod Kľačianskou Magurou. Vravím si čo to je za projekt?. Trošku som si ich poobzeral a usúdil, že by stáli za test keď už sú v moje domácej oblasti vyvesené a nič o nich neviem.
Zloženie ponožiek a údaje od výrobcu
- 30% bavlna
- 15% viskoza
- 42% polypropylen
- 13% elastan
“Športové členkové ponožky, veľmi vhodné na halové športy (na tlmenie nárazov). Ponožky vôbec netrčia z obuvy. Sú pletené viacvrstvovou technologiou. Špička, chodidlo a päta majú na rubovej strane plyšovú väzbu. Ponožky majú vypletený efektný jazýček nad pätou. Vďaka vhodne použitým materiálom dokážu odvádzať vlhkosť a udržať tak nohy v suchu. Ponožky sú vhodné pre letné trekkingové aktivity a cyklo športy, ako aj na bežné použitie. Ponožky sú určené pre strednú záťaž.”
Krátkodobý trail test
Neexistuje lepší spôsob ako otestovať Sherpa X ponožky, než samotnou outdoor aktivitou na ktorú ich chcete používať. Preto som sa rozhodol, že mojím testom budú dva nezávisle 50 km behy v oblasti Malá Fatra. Tatkiež som sa podujal ísť na hrebeň v nich len poprechádzať v barefoot teniskách. Tento koncept som vytvoril, aby bolo možné mať bežecký výstup, “turistický” a to, že som sa v nich x krát prechádzal v meste asi nemusím komentovať :D
Sherpa X ponožky subjektívny pocit
Oba behy boli vo vysokých teplotách od 30- 38 stupňov. Myslel som si, že mi v nich bude už aj preto teplo, že sú čierne. Akonáhle som sa však rozbehol a trochu ich rozchodil, neregistroval som žiadne ponožky, prípadne tepltou v nich. Pri zbehoch my nepodšmykovali, obopínali chodidlo v celku fajn. Na to, že nie sú vyslovene bežecké, mali dobrú odozvu na moju záťaž.
Spevnenie, elasticita a vetranie
Predok a päta ponožky sú nie len farebne ale aj materiálovo odlíšene. Sú to nárazové zóny, takže im výrobca správne a zároveň už aj podľa trendu priradil hrubšiu tkaninu.
Nart ponožky je naopak z tenkej a ekastickej tkaniny. Jeho stred má však hrubšiu tkaninu, zrejme kvôli priamemu kontaktu s teniskou.
Odvetrávanie je zabezpečené zrejme dobre, aj vďaka vrchnej tenkej vrstve. Zrejme hovorím, pretože oči v teniske som nemal :D…ale zároveň sa mi ani noha neparila. Druhým pádnym argumetom bolo na oboch behoch namočenie tenisiek s ponožkami v mláke s blatom. Ja viem bolo teplo, ale chodťe sa pomotkať pred chatu pod Chlebom zo smeru Hromové v oblasti malej vodnej nádržky ;), rastú tam pekné lopúchy :)
Výsledok testu
Po cca 120 nebahených km som na ponožkách zbadal len uvoľnené vlákno v oblasti členkového sťahovania.
Pachovo mimo športu vydržali 4 dni nosenia, bez toho aby to obťažovalo. V teréne vydržali, dva tréningové dni po 4 hodiny bez nutnosti prania čo do pachu. Predsa tam len nie je toľko tej bavlny :). Druhá vec je, že mám asi aj zdravú stravu a nohy :)). Počas behov som mal často kamienok v teniske, čo som neriešil a napriek tomu to tie ponožky nepoškodilo. Nohy som mal dostatočne chránene zo spodku a to som behával veľa v barefoot teniskách, takže tlmenia tam navyše nebolo.
Na letnú turistiku do 50 km sú určite fajn do poltopánok. Rovnako myslím, že aj pre začínajúcich bežcov to bude priajteľná investícia.
Cenovo vychádzajú cca na 5 eur, čo je myslím allGood za také ponožky, potestujeme ich viac a budeme múdrejši. Do z Testovania :)
Projekty kde boli používane
– Malofatranská 50tka