Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/6/0/605a1957-8c18-4c9b-bec4-45d8bcc310e7/tyger.sk/sub/novy/wp-config.php on line 7
Outdoor recenzia: Mizuno MUJIN otestované!

Outdoor recenzia: Mizuno MUJIN otestované!

Outdoor recenzia: Mizuno Wave MUJIN – Finálny test

Počas jedného augustového poobedia pri behu s Vladikom “Tyger” Martynekom, som dostal možnosť otestovať trailovú obuv od známeho výrobcu športovej a špeciálne bežeckej obuvi Mizuno, ktoré zabehol už Tyger.

Mizuno Mujin pred Javorníckou stovkou
Prvý test Mizuno MUJIN od Tygra nájdete  v článku prvotná outdoor recenzia Mizuno Wave Mujin

Krosový model mám od Mizuno prvý krát a som zvedavý, ako a či vôbec potvrdia kvalitu aj v teréne, pretože na asfalte, či tartane je Mizuno jedna z top značiek.

Úvod testu Mizuno Mujin trailových tenisiek

Treba poznamenať, Mizuno Mujin som dostal od Tygra po nabehaných 200km mierne porušené v oblasti sieťoviny v ohyboch, ktoré bolo spôsobené používaním bežeckých mačiek počas zimy. Porušená bola vrchná sieťovina pod ňou bolo vidieť bielu vrstvu.

Mizuno Mujin s porušenou sieťovinou na zhyboch tenisky
Porušená sieťovina na zhyboch. Mizuno MUJIN

Oblasti kde boli Mizuno Wave Mujin testované

Test prebiehal v oblastiach Malej Fatry, Muránskej planiny, Malých Karpát a Javorníkov.  Ich prvý test však začal v práčke!

Mizuno Mujin v práčke počas prania
Mizuno Mujin v práčke počas prania

Mizuno Mujin vydržali a prešlo sa na skutočný test

Testovanie začalo na dovolenke v Taliansku, kde som s nimi začal behať po pláži a betónových mólach. Užili si morskú vodu aj výdatné dažde. Práve počas tohto dvorenia s Mujin-kami ma po 4 mesiacoch prestali bolieť bedrové kĺby.

Po návrate na slovensko som pokračoval v Malých Karpatoch kratšími krosovými behmi, po tvrdších lesných cestách a lesných singláčikoch na spestrenie.

Problém nastal pri behoch dlhších ako 10-12km, kde sa mi vytvárali otlaky nad pätou. Obavy, či budeme s Mujin kamaráti sa rozplynuli pri neskoršom pohľade na rozdielnosť viazaní šnúrok medzi mnou a Tygrom (nevyužívam poslednú dierku). Po prešnúrovaní pri predĺženej vzdialenosti behov sa otlaky nevytvárali.

Mizuno Mujin počas nočných tréningov
Mizuno Mujin počas nočných tréningov
Mizuno Mujin zaťažované aj v blate a kalužiach
Mizuno Mujin zaťažované aj v blate a kalužiach

Pokračovanie testu Mizuno Mujin v oblasti Muráň

Nasledovala časť na Muránskej planine. Terén – turistické singlové chodníky, lesné makadamové cesty aj asfalt. S touto časťou testu som veľmi spokojný. Mujin ukázali svoju tvár odolnej a aj v horších terénnych podmienkach pohodlnej topánky. Behom som sa riadne zabával a potlačil topánku aj seba do extrému hlavne pri zbehoch, kedy boli moje hodnoty HR (heart rate) vyššie ako pri behu do kopca :)

Poriadny test na skalách v tatrách je tiež k dispozícií vo videjku behom na Lomničák

Mizuno Mujin zaujal stabilitou topánky pri behu z kopca na vlhkých kameňoch či blate. (Doterajšie skúsenosti- speedCross, fujiTrainer 2, 3 boli slabšie) V prípade straty stability pošmyknutie/zakopnutie Mizuno Mujin zabezpečuje kvalitnú ochranu palcov a päty, ktorú som mal možnosť okúsiť . Ochranu palcov vyzdvihujem najviac, lebo rád zakopávam.

Mizuno Mujin na Muráni
Na Muráni sa behalo hlavne po vápencovom podklade

Medziobdobia medzi hlavnými blokmi testovania som si kondíciu udržiaval behom po asfalte, alebo antukových sídliskových okruhoch samozrejme v Mujinoch. Na týchto hladkých povrchoch sa  značne prejavuje ich hmotnosť, ale na tento povrch sa primárne nevyrábajú.

Mizuno Mujin päta drží výborneMizuno Mujin počas blatistvých tréningov

Rana istoty pre Mizuno Mujin

Po odbehnutých 600+km (200km Tyger a 400+km mojich) „by bola“ Mizuno Mujin stále pohodlná topánka. A však test na dlhej trati (Javornícka 100k) bol posledný. Trafil som „otvárak“ trčiaci z blata a Mujin dostali ranu istoty. Aj napriek silnému poškodeniu som v nich ešte dobehol 70km v kvalitných blatových podmienkach.

Mizuno Mujin roztrhnuté z konára po Javorníckej stovke 2015
Mizuno Mujin roztrhnuté z konára po Javorníckej stovke 2015

20151010_124306

Opotrebenie topánky: ľahké aj maximálne poškodenia sieťoviny na exponovaných miestach a ľahké opotrebenie podrážky a vnútornej stielky. Mujin je skrátka pracant, ktorý sa najlepšie cíti v horskom a skalnatom prostredí. Je to dobrý parťák na tréning, hlavne do chladného jesenného/zimného/jarného počasia.

Mizuno Mujin roztrhnuté podrážka vo výbornom stave
Mizuno Mujin roztrhnuté podrážka vo výbornom stave
Mizuno Mujin vnútro tenisiek po +600 km, veľmi zachovalé
Mizuno Mujin vnútro tenisiek po +600 km, veľmi zachovalé

HODNOTENIE +/-  

PLUS:
– Dobré tlmenie pri zbehoch, na kameňoch: medzipodrážka U4iC
(oceniť sa to dá aj pri väčších objemových tréningoch v kamenistom teréne)
* rád by som vyskúšal vlastnosti U4iC  pri nižšom profile napr. Mizuno Hayate

– Podrážka: guma X10 Wet Traction
* trvácnosť gumy X10, Skúseností s cestnými modelmi Mizuno (Ultima, Precision, Sayonara) dokazujú, že gumu X10  skôr odtrhnem od medzipodrážky ako by som ju mal zodrať.
* stabilné držanie stopy pri zbehu v blatistom a rozmočenom teréne – Mizuno Wet Traction (Tyger sa podobne vyjadril o tejto pozitívnej vlastnosti na snehu).

– Spracovanie topánky
* výborná ochrana palcov pri zakopnutí. (U mňa veľké + !)

MÍNUS:
– Hmotnosť topánky.
* váha 341g ! preto na krátke trailove preteky pod 50km neodporúčam.

– Teplotný diskonfort.
* behával som pri teplotách do 23’C a nohy sa potili viac ako som zvyknutý. Používal som tie najtenšie šport. ponožky určené na leto.
– Zvršok: WR mesh
* WR mesh odpudzuje vodu-ideálna topánka pre beh rannou rosou! :- ) Septembrovú rannú rosu WR      mesh „nedá“. Môj výstup – premočenie topánky je subjektívny pocit. Domnievam sa, že WR mesh  tiež      zvyšuje hmotnosť topánky a pomalšie odvetrávanie nohy počas behu.

Moje parametre:
Výška: 183cm
Váha:  77-79kg
Dopad: stred chodidla/päta, mierna pronácia.

Parametre uvádzam kvôli možným rozdielom vo výsledkoch podobných testov.

Projekty na ktorých nám Mizuno Mujin tenisky pomáhali:

Behom na Lomničák to je náš štýl
4 Fatranské vrcholy alebo však ti Malá Fatra ukáže
– Malá Fatra alebo ako nás dalo slniečko dole
– Janornícka stovka 2015
– nespočetné množstvo behov v Malej Fatre a Muráňskej planine