Genéza a intermezzo 24 hodinového projektu v horách, známeho ako Magurský projekt.
Tento projekt sa odohral v Malej Fatre, oblasť chaty pod Kľačianskou Magurou(kopec).
Prečo ? :
To je často kladená otázka. Je na to jednoduchá odpoveď, ak chcete trénovať na bežecko/horolezecké projekty do Álp, musíte veľa výškových metrov nachodiť/ behať. Keďže tu nemáme tak vysoké hory, najlepšia možnosť si nájsť nejakú strminu a opakovane ju vybiehať, ak tam je chata je to ideál lebo môžete dopĺňať energiu. Takýmto štýlom vlastne simulujete, prekonanie obtiažnosti danej hory v Alpách. Výškovú adaptáciu kvôli nedostatku kyslíku však nenatrénujete, zato vás vaše svaly už trápiť nebudú.
Po projekte 4x Gerlach som v Alpách cítil úplnu pohodu, takže to yabralo :)
Genéza projektu
Aby ste pochopili čo sa stalo tak siahnem silne do minulosti. Začalo tým ako brácho trénovat na UTMB asi 4 roky dozadu Keďže pracoval v BA, tak mohol behať kvôli výškovým metrom iba na Kamzík. Všetci zo SVK vieme, že napriek jeho lokácii v hlavnom meste, nepatrí ani z ďaleka medzi stredne vysokých :). Doba bola však ťažká a brácho potreboval tie metre. Tak sa stalo, že začal denne behávať 4-6x na Kamzík hore dole. Napriek veľke pomoci zo strany kamzíčej sa musel vracať tak čo onak z bratislavskej betńovej džungle domov, aby sa znovu nabil energiou Fatry. Návyk však ostáva a brácho vo voľnom čase začne točiť chatu pod Kľačianskou Magurou hore dole cca 3-4x. Tým získava denne prevýšenie v 2000 m a dĺžku 19km cca. Keďže jeden výšlap je 700 výškových metrov a 3,5km*2, lebo idete aj dole. Výškové metre sa rátajú len tie kde stúpate vertikálne, zbehy dole kopcom sa nerátajú ako výškove metre. Keď to však začneme opakovať, nechodíme úplne dole a skracujeme si to cca o 700m na dĺžku a 50 výškových metrov. Z tréningového hľadiskac vs. čas sa neoplatí ísť dole kvôli 50 výškovým metrom.
Prvý raz to chcem aj ja vyskúšať opakovane, ale po číslo šesť sú už opakovania obsadené. Prvenstvo myslím držal môj brácho. Ísť to 3-4x sa mi nechce, nemám na to motiváciu. Má to však jednu nevýhodu, že nikdy som nešiel Maguru na otočku viac ako 2x po sebe. Takto sa rozhodnem pre svojích prvých 7x v jeden deň. Finálne sa to podarí a samozrejme som z toho fyzicky totálne na mraky. Vtedy to činilo cca 45 km a 4600 výškových metrov. Týždeň nato to išiel môj brat, zopakoval 7x za sebou a zlepšil to o 2 hodiny. Tento pokus ostalo nezopakovaný po dobu jedného roku a to aj napriek vyhrážkam z outdoor komunity, ako to idú všetci hneď prekonať.
Konečne sa to posúva na 10x
Pol roka dozadu, tento počet prekoná náš kamarát v letných mesiacoch Maťo Belák. Najpr spraví 8x. Podarilo sa nám posledné rázy zachytiť na živo, práve sme boli večer na chate. Konečne sa to podarilo. V našej lokálnej FB skupine zameranej na výšľapy po horách poprosím členov o rešpektovanie rekordu po dobu 2 týždňov. Niečo ako moratórium na rekordy :)Počas druhého týždňa ideme s priateľkou hore na chatu pod kľačianskou Magurou a stretávame Maťa. V tomto momente zisťujeme, že Maťo využíva obdobie moratória a prekonáva vlastný rekord, tento sa mu podarilo posunúť na číslo 10. Aáá sakra :D. Priznám sa, že desíka som chcel dať ja :).
Prichádza dozretie
Dlho mi trvalo kým sa vobec budem môcť nakopnúť na túto vlnu. Od kedy som dostal psíkaBaka, a začal sa venovať výstavbe nášho co- working centra cancel.sk v Martine, tak som nemal ani energiu na nič iné. Dostávam sa do štádia kedy cítim, že moje 3-4 mesačne “absolute” nešportovanie ma dobieha psychicky úplne. Okrem projektu Lomničák behom to je náš štýl som nič iné nerobil.
Cítim, že recenzie robím preto, aby som ich robil. Prvotný zámer však nebol robiť recenzie preto, aby som ich robil, naopak, vždy boli druhotným “produktom” mojích outdoor projektov. Boli výslednym výstupom toho čo sa stalo.
A tak sa pustím do trénovania na tento famózny projekt. Objemy sú veľmi veľké na takéhoto nič- nerobníka ako som v tomto štádiu ja. Stanovil som si to na 2x denne behom na horskú chatu. Do úvahy prichádzajú Martinské Hole a Kľačianská Magura. Obe sú chaty pod danými kopcami, a obe sa hýbu pri čisle 1300-1400 výškových metrov za deň a 14-16km na dĺžku.
Majú nepatrný rozdiel medzi sebou. V pláne mám nabehať za 1,5-2 týždne cca 10 výškových kilometrov, tak aby som potom mohol o niečo menej spraviť v jeden deň, ale už chôdzou.
Trénovanie objemov, končí nakoniec tak, že som ich nazbieral, ale už prichádza prvá väčšia únava, rôznych častí tela. Keďže som ignoroval svalovice, muselo pomaly dôjsť aj na šlachy a kĺby.
Týmto pádom si dávam už 5 dní absolútnu pauzu, na regeneráciu, a hlavne doplnenie všetkých živín v tele.
Projekt som si naplánoval na o 02:00 hod nadránom 7.2.2015 . To ako prebiehal sa dozviete na pokračovanie zajtra, pretože úplne pochopenie tohoto projektu nebolo možné bez tohoto článku.