Warning: Use of undefined constant minor - assumed 'minor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/6/0/605a1957-8c18-4c9b-bec4-45d8bcc310e7/tyger.sk/sub/novy/wp-config.php on line 7
ZÁPADNÉ TATRY: 2. časť BARANEC

ZÁPADNÉ TATRY: 2. časť – BARANEC

Západné Tatry, Baranec

Baranec, dominatný to kopčok na Liptove, 2185 m n. m., tretí najvyšší vrch Západných Tatier. Štít Liptova, vraj tak mu hovoria ľudia z Liptovskej kotliny. Keď je vhodné počasie z Baranca sa dá okrem najbližsích kopcov Baníkov, Tri kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč, Smrek, či neďaleký hrebeň Otrhancov dovidieť až do Vysokých Tatier. Jednoducho povedané geniálny kruhový výhľad na všetky svetové strany.

Stúpanie na Baranec- Západné Tatry
Posledné-stúpanie-na-Baranec-Západné Tatry, (© Ladislav Blaho)

Prístup na Baranec

Prístup na Baranec je veľmi dobrý. Medzi dve asi najznámejšie možnosti patria: Žiarska alebo Račková dolina ( Úzka dolina). Žiarskou variantou vás vedie žltá značka z ústia doliny a stúpanie cez Holý vrch naberiete približne  1322 m výškových (fajn tréning na vertikal pre bežcov). Časovo to vychádza 3:50 hod pomalým fotiacim tempom :) .  Z Baranca ďalej môžete pokračovať  cez Smrek, Žiarske sedlo na Žiarsku chatu – na kolobežkách zhučíte 5 km cestou opäť do ústia Žiarskej doliny a tak spravíte super okruh.

Račková varianta je o trocha dlhšia, cca 4 hodiny s prevýšením 1330 m. V ústí Račkovej doliny sa napojíte na zelenú, ktorá vás cez Klinovaté, Mládky a Malý Baranec dovedie na samotný vrchol. Tento hrebeň trocha zavádza, lebo stále si myslíte že už ste tam, ale opak je pravdou. Na oplátku prináša iné pohľady na Otrhance, Hrubý vrch, Ostrý roháč a Plačlivé.

Zelenou-cez-Mládky-na-Baranec-Západné Tatry
Zelenou-cez-Mládky-na-Baranec-Západné Tatry

Západné Tatry a zimná varianta

Zaujímavosťou je, že na Baranec uzávera neplatí. Ak sa nemýlim, tak okruh zo Žiarskej doliny cez Holý vrch na Baranec, ďalej smerom na Smrek, Žiarske sedlo do doliny (Žiarskej) sa dá ísť aj v zime (bez pokuty). Zima je tu nádherná a tak ako vždy, ak dopraje počasie, človek nevie kam sa má skôr pozerať. Asi pred rokom v januári sme sa vydali práve smerom na Baranec, zo Žiarskej. Počasie malo byť suprové, no nám to tak nepripadalo. Neustále sme boli v hmle. Vyšli sme na Holý vrch a nič mlieko. Stúpame cez kosku a stale nič.. Až v určitom momente na opačnom hrebeni (Klinovaté, Mládky a Malý Baranec) vidím prvé náznaky slnka. A to sme boli celkom vysoko. Čo sa dialo však potom, sa nedá slovami opísať, viď fotka fotoošial (a západ slnka stál za to a ešte o mnoho viac, uvidíte na konci ).

Resp. aj prvá fotka článku je z toho dňa (a bude ich viac). Inverzia vtedy dosahovala cca 1700 m a bolo vidieť naozaj ďaleko. Jeden objekt sme však smerom na naše končiny nevedeli identifikovať. Jednoducho nevidíte Kráľovu hoľu, viacmenej celé Nízke Tatry a smerom k nám (03601 Martin :D ) trčí jeden malý ostrovček. Neskôr sa podarilo vyzistiť, že sa jednalo o Malofatranský Kriváň (k fotke sa neviem nejak dopracovať, ak ju nájdem doplním ju). Ten, kto bol vtedy na Kriváni bol King svojho malého ostrova :D .

IMG_5650 (Copy)
Fotoošial-cestou-na-Baranec-Západné Tatry

Ak si pamätáte, v minulom článku o Kline mi trocha chýbal/la vrcholový znak/tabuľka. Čo na Kline chýba, je vynahradené hádam aj 10 násobne na Baranci a ten betónový “obelisk” z temných čias :) vidno aj cez 3 doliny. Niečo vám to pripomína malo- fatranci, však? :)

Obelisk-na-Baranci-Západné Tatry
Obelix-na-Baranci-Západné Tatry

 

No nie vždy je tomu tak, myslím počasie. Existujú treky, kde sa človek sám seba pýta na čo som sem išiel (hlavne keď večer vidí fotky, že blivajz bol jedine na Baranci a Vysoké mali luxus :D ). Jeden taký príklad budete vidieť trocha nižsie.

-17 °C-na-Baranci-Západné Tatry

-17 °C-na-Baranci-Západné Tatry

Západne Tatry a zimné nástrahy

V skratke – 17 stupňov, vietor, mlieko, zamrznutá buffka, mihalnice na parádu. Vtedy sme to chceli potiahnuť ďalej až na Žiarsku chatu, ale nevydalo. Nechceli sme riskovať hlavne zostup z Baranca smerom na Smrek (dosť strmy úsek). Tak sme to nakoniec otočili a išli si dať radšej halušky a pivo do doliny. Cestou dole stretávame fotografa na ťažko s otázkou: “Či to dnes bude na západ slnka?” No jasnééé.
Zima vie byť v týchto kútoch Západných Tatier naozaj krutá. Hlavne nebezpečie lavín. Žiarska dolina je aj vďaka Žiarskej chate jednou z najnavštevovanejších dolín Západných Tatier. Koncom marca v roku 2009 padla neďaleko chaty lavína storočia. Okraj lavíny  ťažko poškodil trafostanicu chaty a meteostanicu Strediska lavínovej prevencie. Našťastie chata to ako tak ustála. Hrúbka nánosu  lavíny bola 20 až 30 metrov a topila sa cca 2 roky. Preto si  vždy pamätajte, že keď je  vyhlásený 4. lavínový stupeň, bezpečná túra  ani v doline neprichádza v úvahu! 

Do hôr treba ísť s pokorou, rešpektovať ich a načúvať im, niekedy hovoria tak úžasne, že sa to nedá vyjadriť slovami ako tento západ slnka.

Západ-slnka-pri-zostupe-z-Baranca-Západné-Tatry Ladislav Blaho
Západ-slnka-pri-zostupe-z-Baranca-Západné-Tatry © Ladislav Blaho